Inhalátoch
Pouličné Názvy:
• Poppery • Malé tanky • Smiechotvorný plyn • Nával
Do skupiny inhalantov zahŕňame chemické látky, ktoré možno nájsť v obchodoch s domácimi potrebami, akými sú napríklad aerosolové spreje, čistiace prostriedky, lepidlá, náterové farby, riedidlá, odlakovače, dusitan amylnatý *a plyny do zapaľovačov. Tieto látky sa fetujú alebo „čuchajú“ (spôsob inhalovania výparov). Inhalanty ovplyvňujú mozog. Keď sa tieto látky alebo výpary inhalujú cez nos či ústa, môžu spôsobiť trvalé telesné a mentálne poškodenie organizmu. Ochudobňujú telo o kyslík a spôsobujú nepravidelný a zrýchlený rytmus srdca. Ľudia, ktorí užívajú inhalanty môžu stratiť čuch, trpia nevoľnosťou a krvácaním z nosa a môžu sa u nich vyvinúť problémy s pečeňou, pľúcami a obličkami. Trvalé užívanie vedie k úbytku svalovej hmoty, svalového tonusu a sily. Inhalanty môžu tiež spôsobiť, že ich užívateľ nebude schopný normálne chodiť, rozprávať a myslieť. Veľká časť škôd je spôsobená na mozgovom tkanive pri vdychovaní toxických výparov do nosovej dutiny.†
Krátkodobé účinky:
Okrem vyššie uvedeného môžu inhalanty zapríčiniť úmrtie užívateľa v dôsledku infarktu alebo udusenia, keď vdychované výpary nahradia kyslík v pľúcach a centrálnej nervovej sústave. Človek pod vplyvom inhalantov môže tiež náhle konať s neobvyklou agresitivitou.
Dlhodobé účinky:
Môže viesť k úbytku svalovej hmoty ako i svalového tonusu a sily. Môže trvalo poškodiť telo a mozog.
* dusitan amylnatý: bledožltá tekutina používaná na otvorenie alebo rozšírenie krvných ciev, niekedy zneužívaná ako stimulant. † dutina: jeden z otvorov na prednej strane lebky, cez ktorý človek dýcha pomocou nosa.